Ο σχολικός μας κήπος

Αφορμή για την ενασχόλησή μας με τα φαρμακευτικά και αρωματικά φυτά της Κρήτης, ίσως ήταν και η εικόνα του κήπου μας στο ξεκίνημα της σχολικής χρονιάς. Από το φθινόπωρο αρχίσαμε τις εργασίες για τη διαμόρφωση και τη συντήρησή του. Δυστυχώς, δεν καταφέραμε άριστα αισθητικά αποτελέσματα, μπορούμε όμως να πούμε πως όλες οι εργασίες έγιναν από τους ίδιους τους μαθητές.

Η κατάσταση του κήπου ήταν απαράδεκτη. Υπήρχαν σκουπίδια σε μια άκρη του και τα ζιζάνια είχαν πνίξει όσα φυτά είχαν γλιτώσει από την ξηρασία των καλοκαιρινών μηνών. Δεν μπορούσες να ξεχωρίσεις τα φυτά από τα διάφορα άλλα χόρτα.

Ανασκουμπωθήκαμε κι αρχίσαμε το ξεχορτάριασμα και το καθάρισμα του κήπου από κάθε τι άχρηστο υπήρχε εκεί

Μετά από αρκετή δουλειά, καταφέραμε να καθαρίσουμε τον κήπο. Τώρα φαίνονται τα λιγοστά φυτά που σώθηκαν.

Μεταφέραμε στον κήπο τα φυτά που διατηρούσαμε σε γλάστρες, από την αρχή της σχολικής χρονιάς.

Αρχίσαμε προσεχτικά τη μεταφύτευση των βοτάνων

το πότισμα                                                                                               και το κλάδεμα των φυτών μας

Τα παιδιά, στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς ασχολήθηκαν με τη φροντίδα του κήπου μας. Η συγκεκριμένη ενασχόληση τα ευχαριστούσε πάρα πολύ, αφού τους έδινε την ευκαιρία να ξεφύγουν από τα στερεότυπα του τυποποιημένου διδακτικού προγράμματος. Παράλληλα ήταν μια ευκαιρία να βρεθούν κοντά στη φύση και να δουλέψουν όλοι μαζί για ένα κοινό σκοπό. Οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι ο κήπος μας δεν είναι κάτι εξαιρετικό ούτε σαν αισθητικό αποτέλεσμα ούτε σαν μέγεθος, αφού το σχολείο μας φιλοξενείται σε ενοικιαζόμενες αίθουσες με ένα μικρό χώρο για πράσινο. Μάθαμε όμως πως αξίζουν έστω και οι μικρές παρεμβάσεις που μπορούμε να κάνουμε για να κάνουμε πιο όμορφο το χώρο όπου ζούμε και εργαζόμαστε.

Τέλος, τα παιδιά είδαν στην πράξη και μέσα από τη δική τους δουλειά όλες τις καλλιεργητικές φροντίδες που χρειάζονται τα φαρμακευτικά και αρωματικά φυτά του τόπου τους, τις ιδιαιτερότητες του κάθε φυτού (ξηρικά, υδροχαρή) και ένιωσαν την ικανοποίηση για τα φυτά που μεγάλωναν και την απογοήτευση γι΄ αυτά που δεν καταφέραμε να διατηρήσουμε ζωντανά.