Στην πλατεία Ελευθερίας

Στο τέλος του χρόνου αποφασίσαμε να μοιράσουμε το φυλλάδιό μας στην κεντρική πλατεία του Ηρακλείου, την πλατεία Ελευθερίας. Το φυλλάδιο ήταν σχετικό με τους κινδύνους για το περιβάλλον και την ανθρώπινη υγεία από τη χρήση χημικών προϊόντων για τον καθαρισμό του σπιτιού και την πρότασή μας με μερικά απλά παρασκευάσματα από βότανα για την αντικατάστασή τους.

Στολίσαμε στο κιόσκι της πλατείας το υλικό που είχαν φτιάξει τα παιδιά με τα μηνύματα και τις ζωγραφιές τους.

Τα παιδιά μοίρασαν τα φυλλάδια και κερνούσαν τα ροφήματα που είχαν φτιάξει στους περαστικούς.

Κατά τη διάρκεια της παραμονής μας στην πλατεία Ελευθερίας οι μαθητές, συνοδευόμενοι από τα μαντολίνα και τη λύρα των συμμαθητών τους, τραγούδησαν μαντινάδες σχετικές με τα βότανα.

Το ενδιαφέρον του κόσμου ήταν μεγάλο. Αρκετοί σταματούσαν και έδιναν συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθειά τους και τους έλεγαν πως η προστασία του περιβάλλοντος θα γίνει πραγματικότητα από τη στιγμή που ασχολούνται μ΄ αυτό μικρά παιδιά.

Ήταν σημαντική για όλους μας η καταγραφή των αντιδράσεων του κόσμου. Περισσότερο ενδιαφέρον έδειχναν οι γυναίκες, μιας και το φυλλάδιο μιλούσε για εναλλακτικούς τρόπους καθαρισμού του σπιτιού. Οι άντρες έλεγαν πως είναι πολύ ωραία όλα αυτά και θα δώσουν το φυλλάδιο στις συζύγους τους.
Η επίσκεψή μας καλύφθηκε από τον τοπικό τύπο με άρθρο στην ημερήσια εφημερίδα «Νέα Κρήτη».