52ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου

Κρητική Διατροφή

Ø  Αρχική Σελίδα    Ø   To Σχολείο Μας   Ø   Η Πόλη Μας   Ø   Εκπαιδευτικά Προγράμματα Ø   Δυναμικό  Ø    Δραστηριότητες  Ø  Ευρωπαϊκά Προγράμματα   Ø   Επικοινωνία

Βιολογικά προϊόντα

ΣΥΝΤΑΓΕΣ

ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

ΝΤΟΠΙΑ - ΕΝΤΟΣ ΕΠΟΧΗΣ - ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ

Γιατί να προτιμάμε τα ντόπια, εντός εποχής και βιολογικά φρούτα και λαχανικά;

ΝΤΟΠΙΑ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΛΑΧΑΝΙΚΑ

Τα ντόπια φρούτα και λαχανικά έχουν λιγότερα φυτοφάρμακα, είναι πιο νόστιμα σε σχέση με αυτά που έρχονται από το εξωτερικό, γιατί ωριμάζουν πάνω στα δέντρα. Παράδειγμα οι μπανάνες που αγοράζουμε δεν είναι πολύ νόστιμες γιατί τις κόβουν όταν είναι ακόμα πράσινες και ωριμάζουν μέσα στα κιβώτια που τις αποθηκεύουν.

ΕΝΤΟΣ ΕΠΟΧΗΣ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΛΑΧΑΝΙΚΑ

Πρέπει να προτιμούμε φρούτα και λαχανικά εντός εποχής γιατί τα εκτός εποχής καλλιεργούνται σε θερμοκήπια, έχουν περισσότερα φυτοφάρμακα και ορμόνες, λιγότερες βιταμίνες, είναι άγευστα και χαλούν εύκολα.

ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΛΑΧΑΝΙΚΑ

Στα βιολογικά φρούτα και λαχανικά δε χρησιμοποιούνται καθόλου φυτοφάρμακα και λιπάσματα και δεν είναι γενετικά μεταλλαγμένα. Αντί για λιπάσματα χρησιμοποιούν κοπριές από ζώα. Έτσι προστατεύεται το περιβάλλον κι εμείς οι ίδιοι.

Τα βιολογικά είναι πιο ακριβά αλλά πιο νόστιμα και πιο υγιεινά από τα μη βιολογικά.

ΟΧΙ ΣΤΑ ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΑ, ΣΤΙΣ ΟΡΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ

Χρησιμοποιούν φυτοφάρμακα για να σκοτώσουν τα ζιζάνια.

Τα φυτοφάρμακα στα φρούτα και στα λαχανικά βλάπτουν την υγεία μας και το περιβάλλον.

Τα φυτοφάρμακα δε μένουν μόνο στη φλούδα των καρπών αλλά κυκλοφορούν και μέσα τους.

Τα λαχανικά που βρίσκονται κάτω από τη γη (πατάτες, καρότα, παντζάρια) έχουν μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε φυτοφάρμακα.

Τα λαχανικά με πλατιά φύλλα (μαρούλι, σπανάκι) περιέχουν επίσης μεγάλες ποσότητες φυτοφαρμάκων.

Οι ΟΡΜΟΝΕΣ χρησιμοποιούνται για να αυξήσουν τον όγκο των φρούτων. Δεν κάνουν κακό στην υγεία μας, αλλά αυξάνουν την περιεκτικότητα σε νερό των φρούτων και λαχανικών με αποτέλεσμα να είναι άγευστα και να χάνουν το άρωμά τους.

ΓΕΝΕΤΙΚΑ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ είναι τα φυτά που έχουν αλλάξει - τροποποιηθεί για να μεγαλώσουν με διαφορετικό τρόπο. Τα μεταλλαγμένα φυτά βλάπτουν την υγεία μας και το περιβάλλον.

Εργασία μαθητών